از گذشته تا آینده NFT ها

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
از گذشته تا آینده NFT ها

نوآوری ها اغلب در مواقع بحرانی و یا در شرایط چالش برانگیز بوجود می آیند. در سال 2008 بانک‌های بزرگ آمریکا آگاهانه با پول مشتریان خود در سرمایه‌گذاری‌های پرخطر قمار کردند و ایالات متحده را وارد یک بحران مالی کردند. پس از این اختلال بود که بلاک چین توسعه یافت و به عاملی عظیم برای تغییر در یک سیستم در هم پاشیده تبدیل شد. بلاک چین موتور یا سیستمی است که تمام ارزهای رمزنگاری شده (رمز ارز ها) و NFT ها بر روی آن ساخته شده اند. بلاک چین تمام تراکنش ها را به گونه ای ثبت می کند که تغییر، هک یا تقلب سیستم را دشوار (اگر نه غیرممکن) کند. علاوه بر این، غیرمتمرکز است، که به معنی انتقال کنترل و تصمیم گیری از یک نهاد متمرکز (فرد، سازمان یا گروه آن) به یک شبکه توزیع شده (گروهی از افراد) است. این فناوری انقلابی فراهم آورنده شفافیت و پاسخگویی است و قدرت را در دستان کاربران خود قرار می دهد.

هدف: ایجاد یک سیستم پولی جدید که در دست عده‌ای که پشت درهای بسته تصمیم می‌گیرند نباشد، بلکه سیستمی باشد که به طور کلی برای همه دارایی های قابل سرمایه گذاری کار کند و سیستمی که به وضوح قابل نظارت باشد. اولین نوآوری بزرگ بلاک چین بیت کوین بود. که اولین ارز جهانی نیز بود، یک ارز جهانی که به راحتی بین کشورها و بدون محدودیت مبادله می شود. با تبدیل شدن دنیا به یک دهکده جهانی، این امر بسیار مهم می شود. دریافت ارز رمزنگاری شده مانند مبادله پول با دیگر کشور ها است. تنها تفاوت این است که به جای رفتن به بانک، پول خود را روی یک پلتفرم بسیار امن، مانند Trustwallet، Ledger یا Metamask مبادله می‌کنید. برای کسانی که از انتقال دیجیتالی پول می ترسند، شایان ذکر است که بانک های سنتی نیز پول شما را در قالب دیجیتال نگه می دارند و احتمال هک شدن را دارند. فایده بانک های سنتی این است که بیمه هستند. اما با این حال، رمزارز بسیار ایمن تر است زیرا بر روی بلاک چین ساخته شده است و هر عملیاتی در آن ردیابی می شود. این به معنای امنیت بالاتر با خطر کمتر هک شدن است و اگر هکری وجود داشت به راحتی قابل ردیابی هستند.

تکامل بعدی بلاک چین به شکل اتریوم بود. اتریوم هم یک ارز دیجیتال است که علاوه بر این یک پلتفرم همه کاره را فراهم می کند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا «قراردادهای هوشمند» را پیاده سازی کنند. این قراردادهای هوشمند بسته‌هایی از کد هستند که به یک دارایی دیجیتال متصل می‌شوند و دارایی را به شکلی منحصربه‌فرد، قابل ردیابی و تأیید می‌کند. این قراردادها را می توان برای هر چیزی دیجیتالی اعمال کرد و اساسا غیرقابل هک و غیرقابل کپی هستند. همه NFT (توکن‌های غیرقابل تعویض) به یک قرارداد هوشمد متصل هستند. NFTها صرفاً کالاهای دیجیتالی هستند که می‌توانید در ازای ارز دیجیتال به دست آورید. به عبارت دیگر، پول جدید اگر رمز ارز باشد، NFT ها کالاهای دیجیتالی هستند که با ارز های دیجیتال خود خریداری می کنید.

NFTها درست زمانی که بیپل اثر هنری دیجیتالی «Everydays: The First 5000 Days» خود را به قیمت 69 میلیون دلار با مشارکت کریستیز فروخت، در مرکز توجه همه قرار گرفتند. NFT تمایل دارد با دنیای هنر مرتبط باشد و توجه این حوزه را بیشتر جلب کرده است … در حال حاضر، اما راه های زیادی وجود دارد که NFT را می توان به کار برد. به طور سنتی یک قطعه هنر دیجیتال (به عنوان مثال تصاویر) را می توان بارها و بارها کپی کرد، و خالق یا خریدار هیچ کنترلی روی تکثیر آن و یا تایید اثر اصلی ندارند. مایکل جان پیترز، که بیش از یک دهه در هنرهای زیبا کار می‌کند، اهمیت NFT‌ها را برای دنیای هنر اینگونه توضیح می‌دهد: «جعل آثار هنری و تکثیر آنها کاری آسان است. NFT یک سند غیرقابل تخریب از مالکیت با روکش آهنی به همراه منشأ ارائه می کند که تا ابد باقی خواهد ماند. در آینده هر نقاشی، چه دیجیتال و چه فیزیکی، یک NFT به آن متصل دارد.

آینده NFT ها
NFT به اختصار از کلمه Non Fungible Token گرفته شده است و به معنی توکن بی همتا است

بحث در مورد ارتباط NFTها دیگر مورد بحث قرار نخواهد گرفت. شرکت های بزرگ این را می دانند و در این فضا می سازند:
توئیتر در حال ایجاد بستر مورد نیاز برای پذیرش NFTها است.
نایک برای کفش های خودش یک تاییدیه فروش NFT ایجاد می کند.
فیسبوک برای ایجاد یک متاروس جدید گام برداشته است.
کمپانی وارنر یک کالکشن NFT تصویری فروخته است و در حال ساخت یک کالکشن جدید موسیقی است.

تا به امروز، عموم مردم امکانات NFT ها را درک نکرده اند و بسیاری به آن به عنوان روندی نگاه می کنند که در آینده NFT ها محو خواهد شد. با این حال، نوآوری در این فضا در دهه آینده ادامه خواهد داشت. این مثال ها و اولین گام ها فقط ساده ترین موارد استفاده از قراردادهای هوشمند هستند. در اینجا چند نمونه دیگر از صنایعی که احتمالاً بعداً از طریق NFT ها دچار تحول می شوند آورده شده است:

صنعت بازی و گیم

دنیای بازی به احتمال زیاد یکی از حوزه‌های کاربردی بعدی خواهد بود که در آن شاهد یک تغییر اساسی عظیم به کمکNFT هستیم. گیمرها در هویت دیجیتالی خود ارزش عمیقی پیدا می کنند. تاریخچه شخصی، دستاوردها، جوامع مختلف، داستان ها و وضعیت آنها. گیمرها مبالغ زیادی را در بازی ها صرف خرید اقلام دیجیتال می کنند. مانند لباس‌هایی که به آواتارشان ظاهری منحصربفرد می‌دهند، افزودنی های تقویت‌هایی برای بهبود عملکرد آن‌ها در بازی، یا محتوای گوناگون برای کشف داستان‌ها و جهان‌های جدید.

کاربرد NFT ها در آینده

اکنون مدل Play-to-Earn از راه رسیده است. جایی که بازیکنان در یک بازی شرکت می کنند، از طریق گیم پلی خود به اکوسیستم کمک می کنند و دارایی های دیجیتال NFT را به دست می آورند. با داشتن این دارایی ها، گیمرها می توانند NFT های خود را بفروشند و در واقع در ارتباط با توسعه دهنده بازی درآمد کسب می کنند. ، در مقایسه با یک ناشر بازی که به صورت مرکزی کنترل می شوند و همه دارایی بازیکنان تحت مدیریت ناشر بازی است ، این NFTها واقعاً متعلق به گیمر هستند. حتی اگر بازی خاموش شود، NFT های شما همچنان می توانند سازگار و قابل استفاده در دیگر جهان های مجازی (متاورس) باشند. این یک تغییر پارادایم چشمگیر است که قدرت و رفاه را عرضه می کند.

تأثیر اجتماعی

آنچه واقعاً هیجان انگیز است، تأثیر مثبت NFT ها در این جهان است. به عنوان مثال جرمی دلا روزا مؤسس، یک سازمان غیرانتفاعی است که مسئولیت تأثیرگذاری اجتماعی را از طریق NFT ها بر عهده دارد. ماموریت Leyline ایجاد یک هویت و اکوسیستم پایدار NFT است که از رفتار های انسان دوستانه و زیست محیطی تجلیل می کند. کاربران در پلتفرم خود با انجام کارهای مثبت در جهان، کلکسیون NFT به دست می آورند. NFT های آنها نشان دهنده یک علت یا هدفی است که مردم برای آن سخت تلاش کردند، یک لحظه منحصر به فرد در زمان، که جهان را به مکانی بهتر تبدیل کرد.

داستان كاربر از كارهاي خوبي كه انجام داده است در NFTهاي كاربر ثبت و به يادگار گذاشته مي شود. می توانید NFT های Leyline خود را به عنوان آثار هنری در گالری هنری شخصی خود (هم در دنیای دیجیتال و هم در دنیای واقعی) نمایش دهید. دوستان و بازدیدکنندگان شما می توانند روی NFT شما کلیک کنند تا داستان مشارکت های شما را ببینند. بهترین بخش در مورد این NFT ها این است که می توانند دیگران را برای انجام اعمال نوع دوستی ترغیب کنن. لیلاین در ایجاد پل ارتباطی بین دنیای فیزیکی با دنیای دیجیتال بسیار عالی عمل می کند. مردم تشویق می شوند تا با حل مشکلات دنیای واقعی تفاوت ایجاد کنند و به صورت دیجیتالی با NFT های قابل جمع آوری، و همچنین توانایی به دست آوردن کالاهای فیزیکی، مانند کیف Leyline یا کوله پشتی، پاداش دریافت می کنند.

در نهایت، شایان ذکر است که روشی نوآورانه که Leyline در آن تجارت می‌کند، عمیقاً با پایه و اساس طراحی بلاک چین همسو است: شفافیت و دموکراسی. آنها در حال ساختن یک DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) هستند، که شکل جدیدی از سازمان است که در آن تصمیمات کلیدی تنها توسط یک مجموعه از اعضا گرفته نمی شود. برای مثال، هر کسی در پلتفرم Leyline می‌تواند پیشنهادی را ارائه کند تا کل جامعه به آن رأی دهد. آنها همچنین تمام جلسات خود را ضبط می کنند و سپس آنها را برای مشاهده عمومی منتشر می کنند، و همچنین رویدادهای Discord را میزبانی می کنند که در آن به سؤالات عموم پاسخ می دهند. این موج جدید کسب و کار مدلی برای رویکردی تازه به شفافیت و مسئولیت پذیری شرکتی است.

املاک و مستغلات

بازارهای املاک و مستغلات آماده تحول هستند. قراردادها، اسناد، مالکیت و تاریخچه مالکیت همگی در بلاک چین ذخیره می شوند و برای عموم قابل دسترسی خواهند بود. هوشمند و خودکارسازی کاغذبازی های بیشمار اداره ها و حذف واسطه ها از مزیت های آن است. همچنین باعث کاهش جعل و تقلب می شود، که متأسفانه، بیشتر از آنچه فکر می کنید اتفاق می افتد. هنگامی که قراردادهای املاک و مستغلات بیشتری به عنوان NFT ایجاد می شوند و در یک بلاک چین به صورت امن ذخیره می شوند، کلاهبرداری در املاک و مستغلات فقط خاطره خواهد شد، زیرا چنین قراردادهای هوشمند تقریباً غیرممکن است که تغییر داده شوند، تأیید آنها آسان است و به طور دائم ذخیره می شوند. هر دارایی دیجیتال ایجاد شده به عنوان NFT از این سطح امنیتی برخوردار است.

متاورس

شرکت ها به طور فعال در حال کار بر روی ایجاد متاورس های واقعیت مجازی هستند. متاورس ها جهان های مجازی هستند که در آن اساساً اینترنت زنده می شود. امکان زیادی در دنیای متاورس وجود دارد، جایی که می‌توانید زندگی خود را طراحی کنید، با افراد واقعی در جوامع مجازی تعامل کنید، آواتار خود را طراحی کنید، کار کنید، بازی کنید و با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده، اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند یا دستگاه های دیگری که شامل حس مجازی لامسه هستند ارتباط برقرار کنید. اگر تا به حال فیلم Ready Player One را تماشا کرده باشید، پس با چیستی متاورس آشنا هستید. با کمک هوش مصنوعی پیشرفته، پذیرش استانداردهای جهانی و پیشرفت روزافزون در قدرت پردازش کامپیوتری، کل دنیای مجازی در حال تصور و ساخته شدن است. Metaverses مکانی خواهد بود که شما و فرزندانتان می توانید از آن بازدید کنید و اینترنت امروزی را در مقایسه با آن مانند یک فیلم صامت جلوه می دهد.

ماشین های متاورسی در حال پیش فروش شدن هستند و مانند فیلم ready player one قابلیت استفاده در بازی ها و جهان های گوناگون را دارند. نمونه ماشین لامبورگینی که در یکی از متاورس های غیر متمرکز به فروش گذاشته شده است.از طریق NFT، متاورس نیز با دنیای فیزیکی ترکیب می شود. برخی از نمونه‌های آن ممکن است اینها باشند: مکان‌هایی فیزیکی به صورت دیجیتالی در جهان‌های مجازی خواهند داشت، گالری‌های هنری NFT می‌توانند هم در دنیای فیزیکی و واقعی روی نمایشگرها وجود داشته باشند، یا کنسرت‌های موسیقی هم بهصورت واقعی و هم به صورت مجازی در متاورس برگزار می‌شوند. بلیت‌ها به‌عنوان NFT فروخته می‌شوند و در کیف پول شما و در دنیای مجازی قابل مشاهده خواهد بود.

اولین های این صنعت:
Decentraland – یک سرزمین دیجیتال است
Sandbox – یک جهان متاورسی دیگر که به توسعه دهندگانی مثل Minecraft اجازه می دهد با NFT بازی های خود را پیاده سازی کنند
OnCyber – گالری‌های سه بعدی NFT
VCCESS – مرحله اول متاورس خود را که یک بازار عمومی است، راه اندازی کردند.

مزایای NFT

  1. بلاک چین اساساً ایمن، غیرمتمرکز، قابل دسترس در سطح جهانی است و برای توانمندسازی فردی و رشد ثروت طراحی شده است. این تکنولوژی در برابر سانسور و فساد معدود افراد قدرتمند مصونیت دارد. به معنای واقعی کلمه، هر سرویس و اپلیکیشنی که امروزه وجود دارد، به دلیل این مزایای منحصر به فرد، می تواند در بلاک چین ها بازسازی شود و بزودی هم خواهند شد. از امور مالی غیرمتمرکز (De-Fi)، رسانه های اجتماعی، خدمات پخش آنلاین، تا بازی، سرگرمی، تجارت، مراقبت های بهداشتی و مدیریت زنجیره تامین. و حتی نوآوری‌های رادیکال‌تری مانند مهندسی زیستی و پروتکل‌های ایمنی هوش مصنوعی در این جریان قرار می گیرند.
  2. ترکیب بازار ارزهای دیجیتال و NFT طیف کاملی از ریسک‌های سرمایه‌گذاری را به سرمایه‌گذاران مدرن می‌دهد، که اساس آن حمایت از تولید کنندگان با کیفیت و عدم حمایت از ناشران بی کیفیت است.
  3. امروزه بانک ها به عنوان سیستم های متمرکز هستند که تصمیم می گیرند به چه کسی وام داده شود و یا از مزیت های سیستم بانکداری بهره ببرد. اما با بوجود آمدن سیستم غیر متمرکز بلاکچین تصمیم و اختیار دست شماست و شما هر زمانی که بخواهید می توانید با دارایی های خود اقدام به وام گیری و … کنید. حال تصور کنید که می توانید با NFT خود وثیقه ای را برای دریافت وام قرار دهید.

اینها فقط بخشی از تحول بی نظیر پیش روست و در ادامه با گسترش این سیستم شاهد تفاوت های بسیار بیشتری هم خواهیم بود.

انسان، فناوری و تحول

فناوری همیشه با انسان ها توسعه یافته است. تفاوت آن این است که فناوری سریعتر از همیشه در حال پیشرفت است. نوآوری ها معمولاً با تأثیرات پیش بینی نشده همراه هستند.

امیدواریم که پیشگامان بلاک چین این فناوری را با هدف دموکراتیک کردن و ارتقای سطح عمومی جوامع توسعه دادند. بسیار مهم است که مبتکران به اعتقادات خود وفادار بمانند، به خصوص زمانی که پیشنهادات پول، قدرت و خرید از شرکت‌های بزرگ شروع می‌شود. با ورود به عصر جدید پیشرفت‌های فناوری آینده‌نگر، هر یک از ما این قدرت را داریم که با انتخاب‌هایی که می‌کنیم، این دنیای جدید و جامعه خود را شکل دهیم. ما در ابتدای این تکامل هستیم. بیایید با آگاهی از تغییراتی که حمایت ما از آن در جهان بوجود می آورد، و اینکه به چه کسانی قدرت می دهد وارد این صنایع شویم. آینده NFT ها و متاورس را به درستی شکل دهیم.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
بهترین مطالب مشابه هر هفته توی ایمیلت!
اطلاعات به روز و آموزش های کریپتو رو از طریق اینباکست مشاهده کن

مطالب بیشتر