بازگشت به مقاله ها

بیت کوین (BTC) همچنان سودآور است؟

بیت کوین از هالوینگ تا نوامبر  2020

از زمان هالوینگ بیت کوین (BTC) در تاریخ 6 می 2020، همه انتظار رشد بیت کوین را داشتند، دلیل آن هم سابقه خوب بیت کوین در هالوینگ های گذشته بود (هالوینگ به کاهش پاداش بیت کوین به ماینر ها گفته می شود که هر 4 سال یک بار رخ می دهد و نتیجه آن طبق سوابق قبلی رشد بسیار زیاد قیمت بیت کوین است). در زمان هالوینگ بیت کوین 9100 دلار قیمت گذاری می شد و پس از هالوینگ فقط طی چند روز به 14000 دلار که ناحیه مقاومت چند ماهه خودش بود رسید، که تقریبا رشد 153% است اما این همه ماجرا نبود و همه منتظر رشد بیشتری بودند. این رشد برای بیت کوین در مقایسه با هالوینگ قبلی (2016) که طی 2 سال از 650 دلار به 19000 دلار رسید و 1950% رشد کرد، هیچ چیزی نبود.

هالوینگ 2016 بیت کوینمنبع Coinmarketcap
هالوینگ سال 2020 شاید سرعت بسیار بیشتری در مقایسه با مشابه آن سال 2016 داشت و همین موضوع به سرعت باعث ایجاد یک موج جدید تقاضا برای خرید بیت کوین شد. بیت کوین پس از هالوینگش در 2020 به سرعت جهش ها و سقف های جدیدی را ثبت می کرد که همین باعث شد خیلی زود در تمامی خبر گزاری ها و خبر ها حرف از رشد بیت کوین و پتانسیل بالایش برای سرمایه گذاری بزنند نتیجه این هیاهو ورود نهنگ ها به بازی بود تا گام های اولیه برای خیزش بیت کوین نهادینه شوند.

در ادامه این جهش در 2 نوامبر 2020، با شکسته شدن سقف مقاومتی 14000 دلاری مسیر جدیدی برای رشد های بیش از پیش آغاز شد. آغاز مسیری که طی 5 ماه این رمزارز پر طرفدار را به بالاترین قیمت خود یعنی 64800 دلار رساند و به پشتوانه بیت کوین در بازار کریپتوکارنسی رکورد های زیادی زده شد (مانند رکورد 2.4 تریلیون دلاری سهم بازار کل رمزارز ها و رکورد 1.17 تریلیون دلاری خود بیت کوین).

روندی که با 9100 دلار شروع شد و با 64800 دلار خاتمه یافت(!) و در نتیجه این جهش، بیت کوین توانست 712% رشد کند اما در مقابل رشد 1950 درصدی سال 2016 تا 2018، ضعف خودش را در رشد مستمر نشان داد.

رشد-بیت-کوین-پس-از-هالوینگرشد بیت کوین پس از هالوینگ 2020منبع TradingView

از فرش به عرش یا عرش به فرش؟

در زمان نگارش این مقاله بیت کوین کمی بالا تر از 31000 دلار ارزش گذاری می شود و در زمان اوج خودش توانست به ارزش 64800 دلار دست یابد.

حال اگر ارزش گذاری کنونی بیت کوین را با ارزش گذاری آن در تاریخ 6 می 2020 مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد که ارزش بیت کوین امروز 340% بالاتر از ارزش آن در زمان شروع هالوینگ در می 2020 است که خبر خوشی برای دارندگان و هولدر های بیت کوین است، اما 340 درصد در مقابل دیگر رمزارز ها مثل اتریوم و بایننس کوین چقدر حرف برای گفتن دارد. آیا نگه داری بیت کوین همچنان صرفه اقتصادی دارد؟

در ادامه برای مقایسه، ما دو آیتم را در رمزارز های اتریوم (ETH) و بایننس کوین (BNB) بررسی خواهیم کرد:

  1. درصد رشد آنها از تاریخ شروع هالوینگ بیت کوین (6 می 2020) تا زمان سقف تاریخی آنها،
  2. بررسی درصد رشد این رمزارز ها از زمان هالوینگ تا زمان نگارش این مقاله (28 تیرماه).

اتریوم (ETH) از تاریخ 6 می 2020 (هالوینگ بیت کوین)  تا آخرین سقف تاریخی خودش یعنی 4300 دلار، توانسته %1940 درصد رشد کند (بیت کوین در همین بازه زمانی رشد %712 درصدی را تجربه کرد). اتریوم اکنون 1810 دلار ارزش گذاری می شود و این یعنی %800 بیشتر نسبت به زمان شروع هالوینگ بیت کوین. در مقایسه با بیت کوینی که الان %340 تنها از زمان هالوینگش بالاتر است اتریوم همچتان پیشتاز است و برای سرمایه گذاران خود %235 سود بیشتری نسبت به بیت کوین فراهم کرده است.

بایننس کوین (BNB) رمزارز صرافی بایننس و یکی از پیشتازان بلاکچین است که با معرفی زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) توانسته به دستاورد های بزرگی برسد. با بررسی روند رشد بایننس کوین تا زمان ثبت رکورد تاریخی خودش (690$)، متوجه رشد چشمگیر 4000 درصدی بایننس کوین می شویم. اگر بخواهیم این روند رشد را تا به امروز بررسی کنیم باز هم شگفت زده خواهیم شد. بایننس کوین حتی پس از ریزش شدید بازار رمزارز ها توانسته 1600% نسبت به ارزش 17 دلاری خود در زمان هالوینگ بیت کوین رشد کند. این یعنی با وجود ریزش بازار و همه اخبار ضد و نقیض آن، بایننس کوین (BNB) توانسته 200% بیشتر از اتریوم و 470% بیشتر از بیت کوین سود ده باشد.

نمودار رشد BNB در مقابل BTC و ETHنمودار رشد BTC در مقابل BNB و ETHمنبع Tradingviewبایننس کوین (BNB)اتریوم (ETH)بیت کوین (BTC)

پایان دوران سودآوری بیت کوین؟

وقتی نوبت به پیش بینی آینده بیت کوین می شود، تحلیل گران اعداد و ارقام متفاوتی را برای سقف های بعدی بیت کوین در نظر می گیرند. از بیت کوین 100 هزار دلاری تا بیت کوین نیم میلیون دلاری همه جزئی از این طیف گسترده پیش بینی هاست.

با رسیدن بیت کوین به ارزش 100 هزار دلار، 330% درصد رشد را تجربه خواهد کرد. حتی اگر بیت کوین به رقم هیجان انگیز نیم میلیون دلار هم برسد رشد آن 1600% خواهد بود. اما اگر بیت کوین این رشد بی نظیر را تجربه کند به نظر شما رمزارز های درخشان و با پشتوانه دیگر تا چند در صد رشد می کنند؟

در نهایت نکته حائز اهمیت قبل از اینکه بخواهیم وارد سرمایه گذاری بلند مدت روی یک رمزارز شوید این است که چقدر آن رمزارز سودده خواهد بود و چقدر پشتوانه محکمی دارد، لذا پیش از تصمیم نهایی خود، تمام جنبه ها و ریسک های آن رمزارز را سنجیده و با آگاهی کامل سرمایه گذاری کنید.

اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
close

بروزترین باشید!

اولین نفری باشید که مقالات لوکسرن را می خوانید.

هر هفته بهترین مقالات را دریافت کنید!
نگران نباشید اسپم نخواهیم فرستاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به مقاله ها